P Politică

Ilie Amuzan, candidat pentru Primăria Călimănești: ”Dacă câștig alegerile, a doua zi dau afară toți angajații din primărie care nu sunt din Călimănești”

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Fostul edil (2004 - 2008, 2008 - 2012) a declarat sâmbătă, 05 septembrie 2020, la Restaurant Andreea, cu ocazia lansării oficiale a campaniei pentru localele din stațiunea Călimănești - Căciulata, că își dorește să redea posibilitatea călimăneștenilor să-și administreze singuri orașul, în acest sens fiind nevoit să înlăture toți angajații primăriei care nu au buletin de Călimănești: ”Orașul nostru are atâția tineri isteți și pregătiți care stau pe bară, sau prestează alte munci prin diferite țări, pentru că acasă nu au loc de oamenii aduși din alte părți din nu știu ce rațiuni! Bugetul local, adică localnicii, plătesc sume uriașe pentru niște salarii care ar putea rămâne la familiile din orașul nostru, la niște tineri de aici care ar avea șansa unei vieți demne în orașul lor. Nu este o declarație de campanie, este un îndemn pentru toți care fac administrație aici, să deschidă ochii, să caute pentru că sunt foarte mulți cetățeni, poate mai buni, decât ce are primăria acum aduși de peste tot.”
Ilie Amuzan candidează din partea Partidului Puterii Umaniste (Social - Liberal) pentru primăria orașului Călimănești. A fost înființată o nouă organizație locală care participă în aceste alegeri cu liste complete de consilieri locali și candidat pentru fotoliul de primar.